Michael Kors

Právě on byl první, kdo byl pozván na módní týden v Paříži v devadesátých letech a změnil pohled evropských žen na americkou módu a ukázal, že se Pařížanky mohou oblékat ležérně, a přesto zůstat šik. Než se objevil on – nikdo nevěřil, že některý z amerických návrhářů bude kdy moci představit svou kolekci v Paříži.

Michael Kors, původním jménem Karl Anderson, se narodil 9. srpna 1959 na Long Islandu ve státě New York. Jeho matka byla Židovka, která se stala relativně úspěšnou modelkou a v jeho pěti letech se provdala za Michaela Davida Korse. Svému synovi nabídla, že si může změnit jméno po svém otčímovi. Michael se rozhodl to udělat, a proto ho dnes známe pod tímto jménem. Vyrůstal v New Yorku a snil o kariéře herce. Již ve svých 14 letech navštěvoval lekce herectví, kde se však jeho sny rozplynuly. Michael bohužel neuměl ani zpívat a ani tancovat a bylo mu jasné, že pokud se bude i nadále věnovat studiu herectví, jednou skončí spíše jako číšník čekající na každý casting s modlitbou, že si ho některý z režisérů vybere. Tyto představy pro velmi ambiciózního chlapce nebyly přijatelné, nicméně i nadále docházel do herecké školy, kde si při hodinách uvědomil, že by svůj čas trávil raději po nákupech než předstíráním etud ze Sheakespeara.

Cestu za plněním nových cílů začal na Fashion Institute of Technology v New Yorku, kde studoval módní návrhářství. Jeho kariéra se nastartovala v roce 1981, kdy prezentoval první dámskou módní kolekci určenou pro úspěšné velké obchodní domy Bloomingdales, Bergdorf Goodman, Neiman Marcus a Saks Fifth Avenue. Úspěch se dostavil krátce po této prezentaci, a kolekce byla obratem vyprodána. Ve Spojených státech se stal ikonou, ale Evropa mu byla i nadále vzdálena. Rok 1997 prokletí amerických návrhářů změnil a Michael Kors se stal kreativním ředitelem a hlavním designérem pro francouzskou značku Céline. Céline se otřásla v základech. Michael Kors nenechal kámen na kameni a představil novou kolekci ready-to-wear, která byla kritiky přijata velmi pochvalně. V roce 2003 opouští Céline, aby mohl vybudovat vlastní značku, kterou představí světu následující rok. Jako všichni úspěšní módní návrháři nezůstává jen u oblečení, ale pod jeho jménem vzniká i kolekce bot a kabelek.

Michael Kors si získal oblibu i u slavných osobností jako Jennifer Lopez, Rachel McAdams, Michelle Obama, Heidi Klum nebo Catherine Zeta-Jones. Jeho šaty nikdy nechybějí na červeném koberci při významných příležitostech, jako je předávání Oscarů, Zlatých glóbů apod. Jeho tvorba se objevuje i ve filmech samotných. Spolupracoval na stylingu pro Gwyneth Paltrow ve filmu Posedlost nebo Cate Blanchett ve filmu Banditi. Je nositelem celé řady ocenění. V roce 1999 získal cenu CFDA (nejvyšší módní ocenění) za dámskou kolekci a v roce 2003 za kolekci pánskou.

V době finanční krize, která trvá již několik let, mnoho slavných módních značek zaznamenalo procentuální pokles v zisku s výjimkou právě značky Michael Kors. Od prosince 2011 firma vstoupila na burzu a během krátké doby se hodnota akcií zdvojnásobila. Sám Michael Kors se v doprovodu své matky dostavil 11. 3. na burzu v New Yorku, aby tzv. ring the bell (zahájil prodej akcií) a prodal dalších 25 milionů akcií.

Co se osobního života týče, je návrhář šťastně ženatý se svým dlouholetým partnerem Lancem LePerem, se kterým prožil několik let v Jižní Africe, kde načerpal inspiraci pro letošní jarní a letní kolekci, jež je plná barev džungle a volných siluet. Michael je velkým obdivovatelem dalšího módního návrháře Oscara de la Renty, o kterém tvrdí, že je mistrem ženské krásy. A co je největším zadostiučiněním pro Michaela? Jak sám říká: „Když vidím na ulici obyčejné lidi oblečené do mých vlastních modelů, když mají v ruce mou kabelku a vše dokonale ladí, pak si jen řeknu, dělám něco dobře.“

 

Všechny komentáře

Zanechte odpověď